středa 19. dubna 2017

Domácí prací prášek a aviváž


V našem městě je hodně tvrdá voda. Tak moc, že jsem měla vždy problém vyprat pořádně prádlo a po čase začala pračka nepříjemně zapáchat. Přešla jsem tedy na prací prášek ze sody a aviváž z octa a od té doby si nemůžu stěžovat! Jediné, na co tento prášek nepoužívám, je tmavé prádlo, to peru zatím v tekutém prostředku z drogerie, protože se mi zdálo, že soda se nechová moc šetrně k barvám. 
Pro ty z vás, kdo byste si prášek chtěli vyzkoušet vyrobit doma, přináším recept.


Prací prášek
  • kostka mýdla na praní - koupila jsem žlučové v obchodě Nebaleno
  • 1 kg sody - koupila jsem tamtéž obyčejnou jedlou sodu, dá se použít i ta speciální na praní

Mýdlo nastrouháme na jemném struhadle a smícháme se sodou. Při praní pak přímo do bubnu pračky přidáme odměrku prášku. Já vždy dávám podle množství prádla, ale nijak zvlášť to neodměřuji. 

Je možné použít místo sody perkarbonát sodný, ale pokud s ním budete prát na nižší teploty než 60°, musíte přimíchat i aktivátor taed (50 g na 1 kg perkarbonátu).

Aviváž
  • litrová láhev (mám z Ikea)
  • ocet
  • voda
  • esenciální olej (nemusí být)

V litrové láhvi smícháme 500 ml vody a 500 ml octa. Přikápneme pár kapek esenciálního oleje a vše promícháme. Přiléváme do pračky do prostoru pro aviváž v normálním množství. Prádlo opravdu octem nesmrdí, nebojte :) Ocet zajistí, že se z prádla dostanou zbytky prášku a je měkčí. 


Pro nákup ingrediencí vřele doporučuji obchod Nebaleno, který je v Praze v Nuslích. Musíte si donést své vlastní nádoby, do kterých vám vše odsypou nebo nalijou, mě ale tento koncept nadchnul. Pro zbytek jsem využila eshop ekokoza.


Přeji pěkné praní!

Žádné komentáře:

Okomentovat